ÇOÇUĞUM DİSLEKSİ Mİ?

Şayet çocuğunuzda aşağıdaki durumları gözlemliyorsanız okuma, anlama ve yazma ile ilgili sorunlar yaşıyor diyebiliriz.

Okuma ve/veya yazma kaynaklı yaşanılan bazı sorunlar;

  • Görsel olarak birbirine benzeyen harfleri karıştırması (b-d, p-q, v-n)
  • Görsel olarak birbirine benzeyen rakamları karıştırması (6-9, 36-63, 69-96)
  • Sesteş olarak benzeyen harfleri karıştırması (v-f, m-n, g-k)
  • Harf ve rakamları karıştırması (3-E, 6-G)
  • Noktalı – noktasız harfleri karıştırması (i-ı, ö-o, ü-u)
  • Yanlış okuması ve/veya yanlış yazması (nisan-niçin, bilek-dilek)
  • Eksik okuması ve/veya yazması (geliyorlardı-geldi, anlamamak-anlamak)
  • Tersten okuması ve/veya yazması (ev-ve)
  • Atlayarak okuması ve/veya okurken kelimeyi okumadan geçmesi. Ör: “Ali okuldan eve geldi” yerine “Ali eve geldi” şeklinde okuması
  • Anlama kaynaklı yaşanılan sorunlar; Öğrenci “harf karıştırma, yanlış okuma, eksik okuma, tersten okuma, heceleyerek okuma ve atlayarak okuma” yaptığı durumlarda okuduğu metnin tam olarak anlamına ulaşamaz. Bu nedenle tam olarak ifade etmekte zorlanır, anlatamaz ve ifadelerini yazmakta sıkıntı yaşar.Çocuğunuzda bu belirtilerin tamamını ya da bazılarını gözlemliyorsanız disleksi olabilir.

DİSLEKSİ BİR HASTALIK MIDIR?

Disleksi durumu için gizli bir engel diyebiliriz, bununla birlikte disleksi kesinlikle bir hastalık değildir. Bilakis genelde zeka düzeyleri ortalamaların üstündedir ve hatta ifade olarak dislektik kişiler “dahi’’ olarak nitelendirilmektedirler. Disleksi düzenli eğtimle kontrol altında tutulan ve iyileştirilen literatürdeki adıyla öğrenim bozukluğudur.

EĞİTİMİN AMACI NEDİR?

Öğrencilerde okuma ve yazmada genelde gözlemlenen “harf karıştırma, yanlış okuma/yazma, eksik okuma/yazma, tersten okuma/yazma, heceleyerek okuma/yazma ve atlayarak okuma/yazma” durumlarıdır. Ayrıca “anlamama, eksik anlam, ifade edememe” gibi durumlarda en sık karşılaştığımız katılımcı profilleridir. Eğitimimizin amacı; bu sorunları yaşayan öğrencilerimizin aldıkları eğitimle, okuma, yazma ve anlamada çok büyük oranda gelişimlerini sağlamaktır.

DİĞER EĞİTİMLERDEN FARKI NEDİR?

Disleksi ya da disleksi başlangıcı olan öğrenciler için düzenlediğimiz eğitimler, diğer klasik metodların aksine özel olarak geliştirdiğimiz bilgisayar programı eşliğinde yapılmaktadır.

Disleksi PRO; öğrencinin öğrenme sürecinde uygulaması gereken egzersizleri, sıkılmadan gerekli sıklıkta uygulatmayı sağlamaktadır. Bununla birlikte tecrübelerimizden biliyoruz ki her öğrencinin okuma, anlama ve ifade etmede yaşadığı sorunlar birbirinden farklılık göstermektedir. Bunu temel alarak her öğrenciye kendi seviyesine göre özel eğitim planlaması yapmaktayız. Böylece çok daha hızlı ve kalıcı gelişimler sağlayabiliyoruz.

DİSLEKSİ PRO NEDİR?

Disleksi durumunda olan öğrencilerde okuma ve/veya yazmada genelde gözlemlenen “harf karıştırma, yanlış okuma, eksik okuma, tersten okuma, heceleyerek okuma ve atlayarak okuma” durumlarının düzeltilmesine yönelik geliştirdiğimiz bilgisayar programımızdır. Eğitimlerimiz Disleksi Pro desteği ile verilmektedir.

EĞİTİMDE NASIL BIR YOL İZLENİYOR?

Eğitim içeriklerimiz hakkında detaylı bilgiyi danışmanlık merkezimizden alabilirsiniz.

EĞİTİMİ KİMLER ALMALIDIR?

Disleksinin teşhisi uzman pedagoglarca koyulmalıdır. Teşhis aşamasının genel süreci öğrenciyi bu konuyla ilgili çeşitli testlere tabi tutmaktır. Peri danışmanlık olarak verdiğimiz hizmet teşhis koyma noktasından ziyade, gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle okuma, anlama ve yazma sorunları yaşayan öğrencilerin bu sorunu büyük ölçüde gidermesine yöneliktir.

Okuma/yazma kaynaklı sorun yaşayan; “harf karıştırma, yanlış okuma, eksik okuma, tersten okuma ve atlayarak okuma” durumlarını ve bununla birlikte anlama kaynaklı “anlamama, eksik anlam, ifade edememe” gibi durumları yaşayan her öğrenci eğitimimize katılabilir.

EĞİTİM KAÇ YAŞINDA ALINABİLİR?

İlköğretim 1. sınıf itibariyle eğitime başlanabilir

EĞİTİME NE ZAMAN BAŞLAYABİLİRİZ?

Eğitimi birebir olarak verdiğimiz için eğitime istediğiniz zaman başlayabilirsiniz

EĞİTİMİN SÜRESİ NE KADAR?

Eğitimimizin süresi için belirleyici olan asıl etmen öğrencinin seviyesidir. Bu süre genel itibarla toplam 15 ile 20 saat aralığındadır ve eğitim, öğrencinin seviyesine göre 2 ile 6 ay aralığında tamamlanmaktadır. Seanslarımız ortalama haftada 2 gündür.

Ancak öğrencinin durumu göz önüne alındığında bazı öğrencilerin disleksi durumunun çok ağır olmadığı görüldüğünde onlar için özel olarak saatlik eğitim uygulaması da yapmaktayız. Eğitim süresini netleştirebilmek için bedelsiz olarak düzenlediğimiz seviye tespit etüdlerimize katılabilirsiniz.

EĞİTİM SONUNDA GELİŞİM NE OLUYOR?

Eğitim sonunda okuma hızı en az 2 ile 3 kat oranında artacak, bu gelişimle birlikte anlama seviyesi de %80-90 oranlarına çıkmış olacaktır.

EĞİTİM ALIP OKUMA VE ANLAMASINDA GELİŞME OLMAYAN ÖĞRENCİNİZ OLDU MU?

Yaklaşık 8 yılı aşkın süredir gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimizde, okuma ve anlama seviyesinde artış ve düzelme olmayan hiç bir öğrencimiz olmadı.